Strefa komfortu. Comfort zone.

Bardzo często chcemy rozpocząć coś nowego w życiu, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Ogarnia nas strach, obawiamy się porażki więc odpu...

Bardzo często chcemy rozpocząć coś nowego w życiu, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Ogarnia nas strach, obawiamy się porażki więc odpuszczamy dochodząc do wniosku, że tak jak jest teraz, jest dobrze. Nie mamy odwagi wyjść poza naszą strefę komfortu, wolimy jak jest nam wygodnie i nie musimy się niczym stresować. Lubimy to, co jest nam znane, co wcześniej widzieliśmy, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić.Co to jest STREFA KOMFORTU? 

Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń codziennego bezpieczeństwa, która składa się z naszych przyzwyczajeń, nawyków, przekonań które są dla nas oczywiste i bardzo dobrze znane. Posiadanie takiej przestrzeni jest nam potrzebne do dobrego samopoczucia, ale bardzo często zamykamy się w niej co sprawia, że się nie rozwijamy. Nie próbujemy nowych rzeczy i boimy się podejmować nowe decyzje. Takie zachowania blokują nas i powodują że nie mamy możliwości uczenia się czegoś nowego i wartościowego. Warto więc, opuścić swoją strefę komfortu, aby przeżyć coś niesamowitego, osiągnąć sukces i nauczyć się wielu wspaniałych rzeczy, które są w zasięgu naszej ręki.
Strefa komfortu jest bezpieczna ponieważ wiemy czego się spodziewać w jej obrębie. Tworzy tą paradoksalną sytuację w której posiadanie zdrowego, bogatego, dobrego życia o którym marzymy, wzbudza lęk bo jest czymś nieznanym. 

Gdy mamy zrobić coś czego wcześniej nie robiliśmy ogarnia nas niepokój, jest nam niewygodnie, stresujemy się, obawiamy się najgorszego albo panikujemy. Można więc stwierdzić, że w większości przypadków strefa komfortu po prostu nas zamyka na świat, jesteśmy własnymi niewolnikami a wyjście z niej wzbudza w nas nieprzyjemne emocje.Cały problem polega na tym, że w tej strefie jest nam tylko dobrze a to właśnie po za tą przestrzenią jest wszystko czego tak naprawdę pragniemy! 
Nasze marzenia, zmiany prowadzące ku lepszemu, nowa relacja, nowa lepiej płatna praca, możliwości zamieszkania za granicą albo wyjechania na wakacje gdzieś dalej, usamodzielnienie i temu podobne. Stajemy więc w sytuacji, w której pojawienie się na horyzoncie realizacji naszych marzeń staje się stresujące i wywołuje trudne uczucia z braku odwagi, co ogranicza nasz rozwój. 
Zwykle przestajemy próbować nowych rzeczy bo dopada nas strach przed porażką. Wiadome jest, że to porażki są nam bliższe a sukces jest czymś nieznanym, dlatego do porażek jesteśmy często przyzwyczajeni i ogarnia nas strach przed sukcesem i marzeniami. A tak naprawdę to marzenia są silniejsze niż nasze przywiązanie do wygody i strachu i to dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć pełnie szczęścia!

Warto więc jednak wyjść po za tą bezpieczną przestrzeń! Udowodnić sobie i innym na co nas tak naprawdę stać! Nie przejmować się tym co powiedzą inni tylko robić z odwagą to, co chcemy i o czym od zawsze marzyliśmy. 
Życie mamy jedno i trzeba je dobrze wykorzystać! 
Większość rzeczy po które boimy się sięgnąć jest łatwiejsze do osiągnięcia niż nam się wydaję. Trzeba tylko chcieć i bez zastanawiania się czy jest nam wygodnie czy nie po prostu to zrobić! Musimy osiągnąć tak zwany stan Flow! 
Jest to stan podwyższonej wydajności, gdy w 100% jesteś poświęcony zadaniu i nic dookoła się nie liczy. Osiągnijmy więc to poczucie Flow, gdy spełniamy nasze marzenia i cele, skupmy się tylko i wyłącznie na tym, a sukces przyjdzie prędzej niż myślimy! Warto próbować nowych rzeczy z towarzyszującym nam stanem flow. Nieważne, czy to rozmowa dotycząca podwyżki, rozpoczęcie diety, nauka nowego języka, zaproszenie chłopaka czy dziewczyny na randkę albo zgłoszenie się do programu telewizyjnego w którym od zawsze chciałeś wystąpić.

Jak wyjść ze strefy komfortu? Po pierwsze musimy wyjść z tej przestrzeni w naszym codziennym życiu i zacząć od najprostszych zmian. 
Przeczytać inny rodzaj książki niż zwykle, pójść do innego sklepu, pojechać do pracy inną drogą, zjeść na śniadanie coś nowego a nie to co zwykle, posłuchać innego rodzaju muzyki.
 Po drugie trzeba wyznaczyć sobie cel lub marzenie które znajduję się po za naszą strefą komfortu. I tu zaczyna się największa zabawa!

TRZEBA ZROBIĆ COŚ NIEWYGODNEGO I NOWEGO, COŚ CO WZBUDZI W NAS STRACH, ALE CO ZBLIŻY DO SPEŁNIENIA NASZEGO MARZENIA ALBO OSIĄGNIĘCIA WYZNACZONEGO CELU! Musimy przełamać swoją nieśmiałość, lęk i nie myśleć o tym co powiedzą inni. 
To trudne zadanie, ale warto to zrobić! 
Wątpliwości i strach towarzyszą nam w takich sytuacjach zawsze, ale szanse na lepsze życie niestety uciekają często bezpowrotnie. Co zrobisz jeśli nie spróbujesz, a obok Ciebie przeleci okazja, którą mogłeś wykorzystać ? Będziesz żałował!

NIE PRÓBUJĄC SIĘ NIE UDA! PRÓBA JEST ZWYCIĘSTWEM!

To nie prawda, że zrobisz z siebie idiotę. Najważniejsze jest twoje szczęście a nie to co powiedzą inni. Bądźmy sobą, róbmy to co my chcemy i to co kochamy robić, postępujmy według swojego sumienia i nie zwracajmy uwagi na to co WYPADA.  Za każdym razem, gdy próbujesz wyjść ze swojej strefy komfortu, spełnić swoje marzenie, osiągnąć swój cel staniesz się zwycięzcą i zrobisz kolejny krok do przodu. Krok w lepszą przyszłość. Nie bójmy się wyjść ze strefy komfortu, nie bójmy się wyzwań, nowych miejsc, nowych znajomości, nowych marzeń bo to one dają nam pełnie szczęścia. "We are so accustomed to the comforts of “I cannot”, “I do not want to” and “it is too difficult” that we forget to realize when we stop doing things for ourselves and expect others to dance around us, we are not achieving greatness. We have made ourselves weak.

You can’t do anything extraordinary without stepping out of your comfort zone."


You Might Also Like

0 komentarze

Popularne posty

Flickr Images